Kuchnia w wydaniu bardzo osobistym


poniedziałek, 14 czerwca 2010
ZIOŁOWY OGRÓDEK

Od kilku dobrych lat hoduję bazylię, z sukcesem bądź nie. Zimą przeważnie bazylia umiera od braku wody. Latem jednak rośnie na potęgę ciesząc moje oczy i podniebienie. Do bazylii dodałam ostatnio miętę. Do duetu bazylia-mięta dokupiłam: estragon, kolendrę, oregano i pietruszkę. Kupuję zioła w doniczkach, które później przesadzam. Przy przesadzaniu ziół nie wolno zapomnieć o drenażu na dnie doniczki. Poza tym zioła nie wymagają wielkiej pielęgnacji. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy je podlewać i, w jakim miejscu mają stać (czy ma to być cień, pół cień a może nawet pełne słońce). Mój mały przewodnik pozwoli wam się zorientować jak hodować wybrane rośliny.

bazylia, kolendra, estragon

Ogródek słoneczny. Bazylia (w dwóch doniczkach), kolendra i estragon

Bazylia

bazylia

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.), zwyczajowo zwana też bazylią wonną, bazylkiem ogrodowym, bazylijką zwyczajną, balsamem, bazyliszką polską – gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z tropikalnej strefy Azji, z terenów Iranu i Indii.

Bazylia lubi stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleby żyzne, przepuszczalne, próchnicze. Należy podlewać z umiarem tak, by ziemia była wilgotna, w ciepłe dni dodatkowo spryskiwać wodą.

bazylia

Estragon

Estragon

Estragon (Artemisia dracunculus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Dziko występuje w Azji, południowo-wschodniej Europie i Ameryce Północnej.

Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy odchwaszczać i podlewać. Estragon jednak nie lubi być przelewany.

Kolendra

kolendra

Kolendra siewna (Coriandrum sativum L.) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Pochodzi znad Morza Śródziemnego, lecz zaaklimatyzował się też w krajach chłodniejszych. W Polsce jest uprawiany, rzadko zdziczały lub zawleczony.

Doniczkę z kolendrą należy umieścić w słonecznym miejscu. Trzymana w środku podczas zimy, dostarczy nam świeżych liści. Jasne światło oraz odpowiednie temperatury, pomogą roślinie w produkcji zdrowych, świeżych liści. Produkcja nasion kolendry siewnej wymaga zdecydowanie warunków zewnętrznych i silnego światła słonecznego. Podlewać umiarkowanie, jednak tak, by miała wilgotną ziemię.

bazylia, kolendra, estragon

Ogródek w półcieniu, rozproszone światło.

pietruszka, oregano, mięta

Od lewej: pietruszka, oregano, mięta

Pietruszka

pietruszka

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. Dziko rośnie na półwyspie Apenińskim i Bałkanach, w północno-zachodniej Afryce i na Wyspach Kanaryjskich. Zdziczała w całej Europie, Ameryce, Afryce, Nowej Zelandii, Australii i Japonii.

Uzyskanie zadowalających plonów pietruszki jest możliwe tylko na odpowiednim stanowisku. Najlepsze są gleby średnio zwięzłe, nie zaskorupiające się, żyzne, próchniczne, o dużej pojemności wodnej i pH zbliżonym do obojętnego.

Oregano

oregano

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), zwana popularnie oregano – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek.

Oregano dobrze rośnie w doniczkach pod warunkiem, że jest przycinane w celu utrzymania okrągłego i krzewiastego kształtu. Należy wybrać doniczkę o średnicy 25-30cm. Jeśli hodujesz oregano z nasiona, można sadzić nasiona w doniczki na zewnątrz wczesną wiosną lub sadzić młode sadzonki po ostatnich przymrozkach. Umieścić doniczki w miejscu słonecznym z dala od wiatru. Podlewać regularnie, wystarczająco tyle, żeby trzymać glebę wilgotną. Nie przesadzać z podlewaniem.
Oregano można hodować w pomieszczeniach. Zioło to świetnie nadaje się do tego celu, należy jednak trzymać doniczkę w jasnym miejscu. Można również hodować w doniczkach karłowate odmiany oregano. Podlewać regularnie. Obrywać liście w celu zachowania kształtu małego krzaczka.

Mięta

mięta

Mięta (Mentha L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl., wargowych), o silnym, charakterystycznym zapachu (nie zawsze "miętowym"). Występuje głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej, ale również w Australii i Tasmanii. Znanych jest ok. 40 gatunków (oraz duża ilość mieszańców międzygatunkowych), z czego w Polsce występuje dziewięć.

Gatunkiem typowym jest Mentha spicata L. Ja uprawiam miętę pieprzową - mentha piperita - zwana też miętą lekarską.

Mięta pieprzowa lubi stanowisko pełne słońca, ale dobrze znosi również lekki cień. Rośnie bujnie na  żyznej, wilgotnej glebie próchniczej. Nadaje się również świetnie do uprawy w donicach. Co 4 lata przesadzamy roślinę na nowe stanowisko.

pietruszka, oregano, mięta i storczyk

Wszystkim spragnionym ziołowego ogródka domowego życzę powodzenia w hodowli.